ANKSİYETE

 

Anksiyete bir diğer adıyla kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır.

Son derece yorucu olan ve hayat kalitesini düşüren anksiyete bozukluğunun tedavisi mümkündür.

Tehlikeli durumlarda, “vücuda meydan okumaya hazır olması gerektiğini haber veren” sinyaller kaygıyı doğurur.

Kaygılar, günlük yaşamda karşılaşılan muhtelif sorunlarla mücadele edebilmeniz için sizi  duruma hazırlayıp, daha hızlı karar verebilmenize sağlayabilir. Kaygı ,gerçekte beyninizin strese tepki vermesi ve olası potansiyel tehlikeler konusunda uyarma şeklidir.

Anksiyete bozukluğu durumunda;kaygı duygusunun bir tehlike yokken ortaya çıkması, uzun süre devam etmesi  bu duyguyu çok güçlü hissedilmesi durumunda kesinlikle tedavi gereklidir.

İleri derecede anksiyete bozukluğu kişileri fazlasıyla rahatsız edebilmekte ve günlük hayattaki işlevlerini yerine getirmesini zorlaştırabilmektedir. Kaygı bozukluğu yaşayan kişinin, sosyal yaşamında ilişkileri de olumsuz etkilenmektedir

 

Anksiyete tedavisi

Bilişsel davranışçı terapi ve konuşma terapisiyle, olumsuz düşüncelerin yerine olumlu düşünceleri koymayı öğrenmek mümkündür. Bilişsel davranışçı terapi, kişilerde anksiyeteye sebep olan düşüncelerin köküne inmeyi ve sorunun çözümü için farklı davranış alışkanlıkları edindirmeyi sağlamaktadır.

Çeşitli depresyon ilaçları (anti depresanlar), anksiyete tedavisi için anksiyete semptomlarının giderilmesi için kullanılmaktadır.

Anksiyete tedavisi için bu yöntemlerden biri ya da ikisi bir arada da kullanılabilmektedir. Kişiye hangi tedavinin uygun olduğunu anlamak için Psikolog ve danışan birlikte karar vermektedir. Herkes için aynı anksiyete tedavisi uygun olmayabilir.